School Logo

Wood End Park

Academy

Interactive bar

Search
Close  
Translate
Close  

Who's Who

MEET THE STAFF AT WOOD END PARK

 

Chair of the Board of Directors: Mr Muralee Nair

 

Chief Executive of the Trust:      Dr Martin Young

 

LEADERSHIP TEAM

 

Principal: Ms Surjeet Johra

Deputy Principal Mrs Rebecca Harris

Vice Principals:  Ms Sapna Khehar, Mrs Charlotte Matthams

Director of Teaching and Learning: Mrs Fauzia Khalil

SENDCos: Mr Anil Bhatt (KS2) and Mrs Eucharia Allen (EYFS & KS1)

EAL Lead: Ms Farzana Din

Pupil Premium Lead: Miss Evelyn Joseph

 

TEACHERS

 

Early Years

 

Nursery                                                                     Reception

Annette Simmonds – Nursery Manager                     Rihanna Afshari – Team Leader

                                                                                    Indy Manic

                                                                                    Stephanie D’Souza

                                                                                    Seema Kanwar

 

 

KS1                                                                            KS1

Year 1                                                                        Year 2

Rosemarie Mamombe -Team Leader                        Samsam Mohamed – Team Leader    

Claire Conway                                                           Kadan Haban

Irina Sidhu                                                                 Millie Johnson

Sadia Sawari                                                             Stephanie Peterson

                                                                                   Mya Sharma

 

 

KS2                                                                            KS2

Year 3                                                                        Year 4

Monique Johnson- Team Leader                               Kartika Hussain – Team Leader

Marvyn Tyndall                                                          Holly Murphy

Almira Tambu                                                            Siobhan Ronan

Ayan Adam                                                               Tara Austin/Ashleigh Drum

Janice Engelbrecht                                                   Yelena Kapikyan

 

KS2                                                                            KS2

Year 5                                                                        Year 6

Arvinderjit Gill - Team Leader                                    Zahra Malik – Team Leader

Fauzia Khalil                                                             Lisa Durham

Jekatha Rama                                                           Bhavisha Soma

RebeccaThomas                                                       Peter Lord

Kam Bansal                                                               Farhana Islam

 

 

SPECIFIC INCLUSION TEACHERS

 

Eucharia Allen                                                     Dinky Dutt

Peter Lord                                                            Katherine Strinic

 

 

PPA TEAM

 

Frank Atwell                                      Shumon Chakraborty                      Kulvir Dyal

Belal Hussain                                   Martin Skipp

 

 

HIGHER LEVEL TEACHING ASSISTANTS

 

Kiran Ladwa                                      Avril Littlechild                                  Zoe Rowlands

Jane Smith                                        Claire White

 

 

NURSERY NURSES

Charlotte Pitcher                              Kerry Plaister                                  Amy Smithers

 

LEARNING SUPPORT ASSISTANTS

Nasssam Alwan                      Nina Anwar                        Jehona Begu

Yasmin Begum                        Isobella Birdseye               Anupama Bondili

Maria Bowler                           Fran Brooks                       Lin Buckingham

Amie Burksfield                       Summar Ali Butt                 Shaheena Cheema

Joanne Coomes                      Leanne Cutts                     Meenakshi Devasi

Taran Dhaliwal                        Amun Dulai                         Denise Easthope

Sonia Fisher                            Helene Green                    Jackie Holt

Charanjit Kaur                         Simranjit Kaur                    Tirath Kaur

Sabeen Khaliq                        Fawzia Khan                      Gharsani Kubari

Emma Mason                         Roxanne Philogene            Rajni Rani

Shagufta Rehman                  Danielle Reynolds              Daniela Rosado (maternity leave)

Gurvinder Shah                       Hardip Sood                      Reena Sohal  

Mona Somal                            Gurpreet Virdee                Slavica Whittaker

Sonia Williams                         Nicola Wolfe

 

 

ADMINISTRATION TEAM

 

Welfare: Jodie Evans and Hayley Carter

Family Support Worker: Sue Wigglesworth

Attendance Team: Pauline Quarterman and Sonia Williams

Premises: Gary Richardson, Ben Mourton, Stephanie Barrow

Finance: Toni Ellis and Pooja Bhakri. Support: Angela Crussell

Reception/Front Office: Sue Liddle (Admissions and Promotion of Academy),

Teresa Rellis

 

 

 

 

OTHER SUPPORT STAFF

 

School Midday Supervisors

 

Satnam Chana

Uzra Faisal

Helene Green

Aneesa Hussain

Tirath Kaur

Rajni Rani

Anjum Syed

 

 

 

Joanne Coomes

Shirley Duggard

Sima Fakri

Teresa Hurt

Zeinab Jama

Fawzia Khan

Roxanne Philogene

Hardip Sood

 

Cleaning Staff

 

Sajeda Amin

Ghooloo Bhye

Joanne Coomes

Kellie Ellis

Zoe Rowlands

Annette Williams

 

 

Susan Bell

Fran Brooks

Linda Cowell

Emma Hayward

Valerie Tarrant

Information

Top